Union College v rámci mastného školného alokuje každému studentovi určitý stravovací plán, můžete si ho víceméně sestavit na míru. Na výběr je ze dvou různých "kreditů". Máme tu meal swipes, aneb pustí tě do all-you-can-eat, nebo za to dostaneš pár dolarů na výběr ve Skelleru.

Alternativou k meal swipes a je tzv. declining balance, aneb jakýsi dolarový kredit na vašem účtu, utrácet se dá prakticky všude, jen na něj nedostanete nic co by jste nechtěli dobrovolně jíst (např. merch v bookstore bohužel nepůjde).

Na každý term si tedy můžete zvolit (a v prvním týdnu stále i změnit) svůj meal plan.

Neomezené meal swipes

$  0

15 meal swipes / týden

$ 200

12 meal swipes / týden

$ 350

10 meal swipes / týden

$ 450

 7 meal swipes / týden

$ 550

30 meal swipes / term

$ 750

Nám se nejvíce osvědčily plány s 15 nebo 12-ti meal swipes, protože většinou stejně budete chodit jíst za swipe, ale někdy si chcete jít dát i něco na změnu za declining. Ale kam tedy vlastně můžete jít?

West

Berou: Meal Swipes, když dojdou tak pass je asi za 6-9$, podle času

Hned druhý den po příjezdu nás jako první stravovací zařízení přivítal nechvalně známý West. Poměrně blízko Green & Sorum housu, jediné místo krom Dutche a večerního Skelleru otevřené o víkendu a také jediné stravovací místo pro freshmeny. Ti totiž nemohou do (lepšího, avšak stále ne moc dobrého) Upperu.

Poprvé nás přivítal přesně tím americkým stereotypem který jsme očekávali, mastná a vypečená pizza, vysušené kuřecí, hranolky a přeslazené limonády v neonových barvách. Mňamka.

Sem opravdu budete chodit jen v době nouze a o víkendu. Trochu to zachraňuje sendvičový bar a bar na smoothies. Ráno vám udělají vajíčka s čím chcete, samozřejmě na půlce lahve non stick cooking spraye.

Tak museli jsme to zkusit.
Automaty na nezdravá i nezdravá pití. Tahle fotka je sice z Upperu, ale všude vypadají stejně.
Takhle zhruba vypadají stoly všude.

Upperclass Dining Hall

Berou: Meal Swipes, když dojdou tak pass je asi za 6-9$, podle času

Tohle je ta jídelna pro vyvolené, aneb freshmeni tu nemají co dělat. Teda, ne že by se měli na co těšit.

V téhle jídelně budete každý den, tak se hodí vymyslet si kdy co jíst, jinak se to začne velmi brzo opakovat.

V nabídce je jeden stánek s denním zdravým jídlem, většinou mají fajn čerstvé věci. Pokračuje to dalším klasickým stánkem, kde si můžete nabrat z denní nabídky, která se opakuje asi jako náhodná čísla v PHP. (Takže často.) V této nabídce je od vysušených flank steaků přes poloprázdné mozarella sticks až po grilovanou zeleninu a bramborové pyré. Něco je fajn a něco je dobré leda do koše. A že je ve zdejších jídelnách odpad z jídla obrovský, ale o tom až na konec.

Pokračuje opět sendvičový bar, kde máte buďto denní speciály (aneb někdo už vymyslel co tam dát za vás, ideální pro nekomunikativní jedince), nebo si nadiktujete co chcete, od 3 typů tortilly, ciabatty, toustového chleba až po občasné méně časté typy pečiva.

Dále si nadiktujete maso, je tu všechno od krůty přes roastbeef až po tuňáka. Slanina, salátek, rajčata, olivy, jalapenos, 5 druhů sýra a asi dalších 20 ingrediencí na vás čeká, až si je vyberete. A pokud budete hodně kreativní a zvolíte si jich hodně, máte v tom i komickou show jak se to tam snaží zaměstnanci Union Dining všechno nacpat.

"Do you want it pressed?", sběžně kývnete jestli to vaše mistrovské dílo chcete zapéct aby se pořádně spojilo a už si ho nesete dál. Po cestě ke stolům projdete kolem dalších stánků, jedním z nich je pasta station, kde si můžete vybrat vlastní ingredience, jednu ze tří denních omáček (Vodka sauce je super!) nebo čínské Pho, udělají vám z toho rovnou na pánvi jídlo, hodí na talíř a jdete.

Další stánek je ten pořádný americký stánek. Vypečené hranolky, nebo batátové hranolky, onion rings, burgery, denní hot dog nebo burger speciál a občas i zapečené quesadillas. Ty jsme měli rádi. Opravdu rádi.

Hooodně rádi.

Dále zde byl salátový bar, u něho byly 2 polévky, pak smoothie bar, ten měl většinou 4-6 druhů ovoce, různá semínka, med, 10 různých náhražek (vanilkové mandlové mléko, ovesné mléko....) a další.

CHEF U Station byl taky poměrně fajn, většinu ingrediencí ze kterých normálně vaří tu měli v nějaké předvařené formě k dispozici, naházíte si to na pánvičku, hezky co chcete, vyberete si z velké poličky plné koření a máte jídlo.

A abych nezapomněl, dezertový bar. TUNY amerických cookies, každý den je tu tác klidně se stovkou nebo dvěmi, jsou docela fajn. Pak různé plněné koláče, toxicky růžová želatina se šlehačkou ve skleničce od vína, muffiny posypané rozdrobenou slaninou (jo fakt.) a další zákusky které i zdravějším jedincům hodně zvýší cholesterol.

Typická jídelna v upperu. A mezi vlajkami nahoře měli tu českou obráceně.
Po dlouhém válčení s vedením jsme si prosadili, aby krom veganských lasagne (které byly fakt často) byly jednou i normální.
Ke každému obědu patří i poctivé liquado, aneb naberte si kilo zmraženého ovoce a sami si to naházejte do mixéru. 
Na čínský nový rok jsme měli i sladké plněné knedlíky. Takhle se sice prý jíst nemají, ale stejně chutnaly dobře, jen jste si je museli sami naplnit.
Jak jsme na posezení snědli celý čokoládový dort. Dominik objevil že chutná lépe s jahodovým pyré.
Normálně tu byly klasické zmrzliny a plnili jste si kornoutky, v době karantény se přešlo na zabalené nanuky.
Ano, to kuře opravdu hoří.
Americké dezertíky. Vpravo můžete vidět CHEF U Station, aneb vemte si pánvičku, tady jsou ingredience, a uvařte si sami. Jeden z mála způsobů jak útéct ze stereotypu.
Takové normální posezení v upperu. Foto také z doby karantény, takže výběr byl poněkud chudší.
Kontrast: Jeníkovo saláty vs. Jirkovo hranolky, onion rings a kuře (ne to co hořelo).
A jedno liquado na cestu.

Dutch Hollow

Berou: Declining balance, o prázdniny a přes pandemii i za swipe

Poctivý americký bufet, na pár regálech najdete mnoho různých chlazených nápojů, smoothie, energy drinky a jiné poklady. V rohu je skvělý Sushi man a plní chladničku vedle něho čerstvým sushi (když přijdete ve špatnou dobu a není tam tak v tom regálu zase tak čerstvé být nemusí, na to pozor). A to je fakt super.

Jinak tam je okénko, dvě obrazovky s nabídkou a můžete si vystát frontu a objednat různé wrapy, quesadillas, chicken tenders, hranolky, prostě americkej fast food. Jen pozor na extras, některé jsou za declining. Takže trocha avokáda v tortille vás může stát o dolar a půl víc.

Poloprázdný dutch a vyklizené stoly, takhle vypadá jediné stravovací zařízení po vyklizení kampusu při pandemii.
Dřív býval na Unionu i sushi stánek. Ten se nyní přesunul do Dutche a mají i věrnostní kartičku. A fakt je hodně dobrý. Čong to před vámi připraví a ukloní se, fakt bomba.
Američani mají každou limonádu ve více příchutích. O menu výše bylo na výběr ještě 10 dalších limonád, každá měla i dietní i light (ne, to není to samé) verzi a u některých šly vybrat dvě příchutě které to smíchá.

Rathskeller

Berou: Declining balance, meal swipe se počítá jako $5

Rathskeller, když už jdete sem na jídlo tak to je v noci a máte v sobě pár pivek. Rathskeller je nejtypičtější fastfood co může být. Nic zdravého tu nenajdete. Všechno prošlo fritézou, grilem, nebo to je mac'n'cheese.

Tenhle podnik je doslova nalepený na Old Chapel, jak jméno napovídá, je to sklep, a z výduchu před kaplí je na dálku cítit ten vysmažený olej z digestoří.

Ale tohle místo nejspíš budete mít v oblibě. Když dostanete v půl jedné ráno hlad, třeba uprostřed poctivé frat party, je tohle jediné místo co vás zachrání. Otevírá až na večer a zavíračka je v jednu ráno, takže se podle toho dost akcí přizpůsobuje.

Zároveň berou meal swipes, takže pokud máte větší plán (12-15), tak vám dost možná několik zbylo. Třeba 7, tak je musíte využít, než se v sobotní 3AM budou resetovat. U malé a rázné pokladní Ramony si vesele vystojíte frontu, občas jste svědky jak tato starší paní se svým metrem šedesát klidně zápasí s přiopilými (fakt velkými) kluky z rugby týmu, hlavně pokud je třeba 1:02AM a opakuje že už se zavírá a nikdo další do fronty nesmí. Bývá tu dost rušno.

Dostanete lísteček s číslem, jdete si sednout, na tabuli vedle telky se sportovními přenosy běhají čísla a čekáte na to svoje.

Chicken tenders a mac'n'cheese. U tenders by si člověk skoro řekl, že se nedají zkazit......
Backyard BBQ Burger, nejlepší posilnění na frat parties
Buffalo Dog
Největší stůl ve skelleru. Jinak tu jsou barovky nebo kóje.

Garlic Nott Pizza

Berou: Meal swipe, případně i declining

Občas prostě máte chuť na nějakou prasárničku. Ideální místo kam zajít, za jeden swipe dostanete 2 kousky pizzy co si vyberete (mají horší a lepší dny, a ty horší jsou fakt špatný), fruit cup (aneb kelímek s převážně sladkým melounem a trochou ananasu, věčně vybrané a málokdy se vám poštěstí ho najít), plechovku limonády, 2 garlic knoty (taková mastná houska, která však česnek neviděla ani z dálky) a dezert, tj. sušenka nebo brownie. Můžete si vzít i hotový salát a dressing, ale ty většinou za moc nestojí.

Otevřeno mají do půlnoci, fajn na večerní svačinku pokud máte cheat day.

Židličky zmizely, aneb zákaz stravovacích zařízení při pandemii.
Když poprosíte před zavíračkou, tak vám většinou dají co chcete zadarmo, třeba všechny garlic knots.

Bookstore

Berou: Declining a peníze

Tady je všechno, od sešitů do školy, mikin, čepic, vše drahé s logem Union College, až po učebnice (ještě dražší, až $150 za knížku je tu normálka), a samozřejmě hromada jídla, od základních surovin typu vejce, mouka a máslo přes mražené pizzy až po proteinové tyčinky a nachos se salsou. Nouzové místo kde nakoupit, nebo pokud máte hodně decliningu tak prosím.

Ještě poznámka k cenám, kdyby nebyl declining balance, tak by si tu češi nikdy nic nekoupili. Za malou lahvičku džusu klidně $4.90. Plněné trubičky? $8. Malý pytlík jerky? $12. To je cena obědového menu s pivem v Praze na Dejvicích, za malý pytlíček něčeho na chuť.

Na začátku termu bývá speciální akce, Union College merch má asi 25% slevu. Nakupte si mikiny apod už na podzim. Ke konci je fakt budete chtít a 1300,- bez slevy bolí.

Zavřený bookstore, po tom co jsme tam nechali tisíc dolarů decliningu za 15 minut.
Když vás má union vyhodit za týden a skupinově máte $1k decliningu. Takových krabic jsme nesli hodně. Fakt hodně.

Green Market

Berou: Meal swipes a declining

Sem si občas zajdete jako do sámošky. Chcete o něco zdravější jídlo než pizzu a chicken tenders? Tady najdete hotovky, třeba chicken parmasan ( těstoviny s kuřetem, marinarou a americkým sýrem co parmasán neviděl ani v televizi ), wrapy, sendviče apod.

Za meal swipe dostanete hlavní jídlo, jogurt/salát, kus ovoce dle výběru, pytlík brambůrek nebo cheetos a plechovku sody.

Malá pokladna maličkého krámečku

Tady jsme utratili hodně swipes, hlavně před výlety. Našetřit swipes přes týden a před roadtripem si každý vezme 3-4 jídla a máte na víkend postaráno. Paní za kasou velmi milá, vždycky se smála jak si bereme 10 tašek a kam že to jedeme.

Jak v páteční den vyházet přebytečné swipes za zásoby na výlet nebo půlnoční party sváču.

Starbucks

Berou: Declining

Pokud běžíte ráno do třídy a chcete si s sebou vzít nějakou snídani nebo kafčo, ve Woldu se nachází ofiko Starbucks vedený Union diningem. Co se nápojů týče tu najdete vše, co byste od takového Starbucks očekávali a většinou mají i nějaké cookies a muffiny na zakousnutí. Ceny nápojů se pohybují od 2 do 6 dolarů, předpokládám, že to je podobná cena jako ve Starbucks mimo kampus, ale tady samozřejmě za declining! Jen buďte připraveni na dlouhé fronty. Nezřídkakdy se stane, že přijdete na hodinu pozdě kvůli stání ve frontě u Starbucks a špatně se hledá výmluva na pozdní příchod když v ruce držíte kafe... :)

Fotka starého Starbucksu na UC, nyní je přesunut z Reameru do Woldu. Nový vypadá trochu levněji, ale mají v něm to samé.

Biergarten

Mimo kampus, jediné místo kde se dá najít dobré pivo poblíž

Biergarten je fakt super místo. Stylizovaný jako dřevěný srub z masivních kmenů, nabízí dvoulitrovou botu zdarma každému kdo má narozky. Takže parkrát za rok uděláte velkou výpravu a ta většinou končí (pro oslavence) například spánkem na cizí minervě ve společných prostorách.

Ceny pivka jsou... americké. Prostě to budete muset překousnout. Za půl litru většinou německého (ale i z dalších zemí) ležáku okolo $7-9. Na výběr je celkem třeba 30 různých piv. Točí se i tupláky :)

Fajn tu mají i speciály, dezertní piva s různou příchutí (ne jako radler, stále je to pivo, ale např. zrálo s něčím v sudu), a takové stojí klidně $13 za malou sklenici.

Jo, a všude jsou buráky zdarma. Lidi to louskají o stůl, sní se toho kila. Tohle potřebujeme i v česku.

Oslavenecká bota a košík buráků zdarma.
Šipky, tak to je pohoda.