Dostali jste taky chuť si na semestr nebo dva někam do zahraničí také vyjet? Tak proč váhat? Snad na každé vysoké škole máte nějakou příležitost, zúčastnit se můžete například programu Erasmus a navštívit jednu z evropských zemí. Co ale vyzkoušet něco vzdálenějšího za oceánem nebo za Uralem? Proto existují bilaterální dohody mezi univerzitami a právě o dohodě mezi ČVUT v Praze a Union College v Schenectady ve státě New York ve Spojených státech amerických vám můžeme zprostředkovat naše osobní zkušenosti.

První krok

První a ten nejdůležitější krok je samotné rozhodnutí kam vlastně vyjet. Je libo Nový Zéland, Japonsko, Kanada nebo USA? Máme tu i Peru, Rusko, Kostariku, Taiwan nebo Indii. Rozhodovacích faktorů je tu mnoho a finance budou pro mnohé jeden z nich. Union je například unikátní tím, že jako jedna z asi pěti univerzit má speciální model financování. Ubytování a jídlo zaplatíte přijíždějícímu zahraničnímu studentovi a on udělá pro vás to stejné. Asi pochopíte, že bydlení na strahovských kolejích a jídlo v místní menze nevysaje váš účet tolik, jako restaurace a koleje v Americe.

Každá škola je jiná a každý člověk chce něco jiného. Využijte tedy zkušeností předešlých lidí a udělejte si sami obrázek.

Bližší informace zde:

https://portal.cvut.cz/informace-pro-studenty/mezinarodni-programy/mimoevropske-bilateralni-dohody/

Zkušenosti z minulých let:

https://reports.cvut.cz/doku.php

https://portal.cvut.cz/informace-pro-studenty/mezinarodni-programy/mimoevropske-bilateralni-dohody/zpravy-z-pobytu/zpravy-z-pobytu-201819/

Právě je říjen 2019 a ve Schenectady jsme se už zabydleli a na jiný život si i docela zvykli. Celý proces, který nás sem dostal už ale začal o rok dříve.

Říjen 2018

Oblíbená země vybrána, blogy z předešlých let prošmejděny, přišel čas se rozhodnout. Vybrat ze škol musíte tři šampiony. Pokud vaši volbu numero uno obsadili vhodnější kandidáti, máte ještě druhou volbu atd. Abyste tento turnaj o pár volných míst vyhráli, musíte svoje schopnosti dokázat ve třech kolech.

Nejdříve je se třeba přihlásit k výjezdu. Zde vás čeká první příležitost utrhnout si první body. Přesněji jste se měli předvést již během celého studia, jelikož je studijní průměr jedním z výběrových kritérii. S tím ale už mnoho nezmůžete v době posílání přihlášky. Třeba ale tohle může sloužit jako motivace nových studentů, kteří nějakou náhodou dobrouzdali až sem. Součástí přihlášky je totiž motivační dopis v jazyku země, do které plánujete vyjet. Neočekává se ale jen snůška prázdných plků. Krom klasických argumentů pomůžou třeba i dobrovolné mimoškolní aktivity, například v studentských klubech. Zkuste si tedy dát alespoň trochu záležet. Přihláška odeslána a první překážka překonána, jdeme dál.

Listopad 2018

Aby vás pustili studovat do zahraničí, musíte dokázat, že jen neplánujete vše datlovat do Google Translate, ale že i ovládáte v dané zemi používaný jazyk na slušné úrovni. Skládali jsme tedy test z Angličtiny. Neočekával bych procházku růžovým sadem typu státní maturita, ale o žádný Mordor se taky nejedná. Rozumného skóre byste měli dosáhnout pokud jste na úrovni B2 a lepší, jinak doporučuji svoje jazykové znalosti pořádně oprášit.

No zkuste sami ukázkový test a uvidíte. Zadání:

https://portal.cvut.cz/wp-content/uploads/2016/12/WEBSITE-ENGLISH-TESTS.doc

Řešení:

https://portal.cvut.cz/wp-content/uploads/2016/12/Vypln%C4%9Bn%C3%AD-test%C5%AF.pdf

Ještě abych nezapomněl, nenechte se překvapit slohem. Zkuste si třeba na cca 150 slov popsat plusy a mínusy veřejné dopravy a rozdíly oproti automobilové. Takové zadání vás totiž může dle vlastních zkušeností čekat.

7. Prosince 2018

Pokud patříte mezi tu šťastnější část uchazečů, objeví se u vás ve schránce mail o postupu do druhého kola. Ta méně šťastná část si může nastudovat odstavec druhá šance, vše ještě není ztraceno. Teď přichází čas vydat ze sebe všechny jazykové schopnosti v ústní zkoušce. Vypadá to asi takhle. Nejdříve si doma procvičíte nějaká klasická konverzační témata jako je škola, koníčky nebo cestování. Pak vám dveře otevírá příjemná Britka a rozhovor začne otázkou: „Jaký je váš názor na Brexit?“ V tu chvíli vám konverzační témata nepomůžou a nabíráte drahocenné sekundy na přemýšlení frázemi typu, že nic není černobílé a všechny problémy mají své pro a proti.  Zároveň nenápadně sondujete její názor na Brexit, ale stačilo jedno postěžování na to, jak je Mayová špatná premiérka a vše bylo jasno. Postupně se tak zaryjete do rozhovoru a máte skvělou příležitost udělat si obrázek i z lepšího zdroje než jsou média. Z prvotního šoku se tak vyklubal příjemný, možná i půlhodinový rozhovor. Odcházím tak se skvělým pocitem a jen čekám na ten jeden mail.

18. Prosince 2018

Dobrý den,

Na základě celkových výsledků výběrového řízení Vám mohu nabídnout pobyt na Union College/USA.

Mail tedy značí konec prvního boje a jsou známi vítězové. Pojďte to zapít, dokázali jste to! A pokud vám došel mail s horším vyzněním, nezoufejte, máte ještě druhou šanci. Do odletu zbývá přes osm měsíců, válka ale nekončí. Vašimi nepřáteli budou hromady papírování v čele s formulářem DS2019, finanční dohodou, zdravotními dokumenty, výpisy z účtu, darovací smlouvou a studijním plánem. To už ale bude vylíčeno zase někdy jindy.

Druhá šance

Výběrové řízení je jako bitva a tudíž má své padlé. Ale všechno se dá nějak řešit, a pokud chcete někam vyjet, kamkoliv, možnost se skoro vždycky najde. Výběrový systém má tři kola a ve druhém kole se nacházejí některé lehce méně žádané země, ve třetím se vezmou zbytky. Máte tak čas na posílený svých slabých míst a novou šanci se ukázat, nebo jen vyzkoušet destinace s menší konkurencí. Co když ale ani jedna z příležitostí nevyjde? To pak máte trochu více času zamakat. Příští rok to už vyjde, ne?